Jak začít a dotáhnout projekt do konce
Když jsme se o projektu dozvěděli, oslovili jsme
pana ředitele, zda by nám nepomohl s tím, co by naše škola potřebovala, co bychom my, čtvrťáci, dokázali zvládnout. Řekl nám o svém záměru s oslavami 70. výročí založení školy, a protože jsme zrovna v té době navštívili tišnovské muzeum, kde jsme se dozvěděli spoustu věcí o tišnovských hodech, postupně jsme začali plánovat, co všechno bychom se chtěli dozvědět, s kým se spojit, koho oslovit a čím celou akci završit.
Ukrojili jsme kus znalostí o tradicích tišnovska, navázali jsme spolupráci s Muzeem Tišnovska v Předklášteří a ukázali jsme seniorům v Centru sociálních služeb Tišnov, že nám na nich záleží. Přišli jsme za nimi navázat spolupráci formou masopustní obchůzky zakončené právě v Centru sociálních služeb.
Zazpívali jsme jim a zatancovali a vnesli trochu radosti do života. I za tím účelem jsme založili kapelu, nacvičili písničky a tance.
Vyrazili jsme do Brna ke dvěma sestrám - Magdaleně Čermákové a Svatavě Buršíkové. Seniorky měly celý život pečení jako koníček.
Natočili jsme s nimi reportáž, vyzkoušeli si vedení rozhovoru a odvezli si 5 receptů. Pozvali jsme naše babičky i seniorky z Brna a uspořádali společné pečení. Deset babiček s deseti týmy vyzkoušely deset různých receptů.
Babičky byly našimi poradkyněmi. Naučily nás udělat těsto a dohlížely na naši práci. Pro vykrajovátka jsme si zajeli na Střední průmyslovou školu v Jedovnicích, kde je pro nás vyrobili zdejší studenti. Mimo to jsme tu viděli spoustu zajímavých strojů a vyřádili jsme se v jejich sportovní hale s ozoboty.
„Určitě jsme se naučili spoustu věcí. Vidět, jak fungují stroje, které nám vyrobily vykrajovátka, upéct perník a spolupracovat se spolužáky.“
Perníčky pak byly k mání na oslavě 70 let výročí naší školy.
Z čeho nemít zbytečné obavy
Nechte zodpovědnost a zařizování na dětech. Věřte jim, že to zvládnou.
Na co jsme pyšní
Přidali jsme si spoustu činností, které jsme v původním plánu ani neměli. A povedlo se.
Naše spolupráce byla tak úspěšná, že pro nás muzeum uspořádalo "Noc v muzeu". Tuto příležitost jsme ze všech v Tišnově dostali jen my.
Co bylo oproti plánu jinak
Nevyšlo nám společné pečení se seniory z Centra sociálních služeb Tišnov, proto jsme oslovili naše babičky a seniorky z Brna.
Vyměnili jsme partnerskou školu. Nakonec jsme se rozhodli oslovit
SPŠ Jedovnice a Ing. Vybíhala a moc se nám to povedlo.
Jak si “to“ dál žije svým životem
S kapelou budeme pokračovat. Už máme plány na uspořádání vánočního jarmarku, na který zase napečeme i navaříme a opětovně budeme pořádat masopustní obchůzku. Budeme pravidelně pořádat pečící dílničky pro ostatní žáky školy.
Opět pozveme babičky na společné tvoření, protože ze společného pečení měly velkou radost a zamlouvaly si, že až nás zase něco napadne, určitě jim máme říct a ony rády přijdou.
Vzhledem k pořádání jarmarků předpokládáme, že další peníze potřebovat nebudeme.
Co jsme se naučili
Mluvit na veřejnosti před dospělými. Vystupovat sebevědomě s tím, co umíme. Zodpovědnosti, pečlivosti, pokoře k práci, úctě ke stáří. Jsme finančně gramotnější. Posílili jsme spolupráci v týmu, rozdělování rolí. Poznali jsme, na co je kdo z nás dobrý, v čem je výjimečný a čím ho tedy můžeme pověřit. Jak je těžké vést rozhovor a natočit video, které bude použitelné. Pustit se do jednání s významnými lidmi města.
Propagace